• 11 Mart 2019, Pazartesi 10:46
CeylaniAkkoyun

Ceylani Akkoyun

Dükkan Neden Kapanır?      

Dükkanı çalıştıracak takatten kesilip emekli olmuşsanız.

İflas etmişseniz.

Başka bir iş yapmayı planlarsanız.

Ticaretin şartları değişmiş ve ona ayak uyduramamışsanız.

Tüm uğraşı ve çabanıza rağmen müşterilerinizi popüler kültürün mabedlerine kaptırırmışsanız ve hatta 7 defa hacca 9 kere umreye giden hacı abi bile sizden bu mabedlerdeki muameleyi bekler hale gelmişse.

.......

Ve belki de en ağır olanı, ticaretin varoluşsal nedenleri ortadan kalkmış, ticaret diye yapılan iş soytarı meziyetine dönüşmüşse, dükkan kapatılır.

Tüm bitişlerin acı olması gibi, dükkanın kapatılması da en başta dükkan sahibinin gönlü olmak üzere yığınlarca insanın gönlünün harab olmasına sebeptir.

Düşünsenize; her gün sizden alışveriş ederken keyif alan bir dostunuzun güvenini, aldığının karşılığını öderken ki yüzündeki mutluluğu soytarılara bırakmak zorunda kalmışsınız.

Esnaf komşunuzun; bi 5 dk bakıver diyeceği, sırtını size yaslarken hiç bir kasını çalıştırmak zorunda olmadığı bir çınarı devrilmiştir.

Camiye giderken uğranılıp, ayak üstü muhabbet edilecek, günün stresinin atılacağı bir ocak yoktur artık.

Akşam eve yorgun ve geç gelinmesine rağmen bereket tanecikleriyle tüm aileye huzur taşıyan reis ve sanki hiç bir şey eksik değilmişcesine sizinle huzur bulan yuvanız da hüzne boğulmuştur o kapanan dükkan sebebiyle.

Kapanan; dükkanın kapısından ziyade, dünyası olduklarınızın umutları, heyacanları, hayata tutunduklarıdır çoğu zaman.

Peki bu dükkan aniden mi kapandı

Aslında dükkanlar aniden kapanmazlar. Kapanmayı macbur hale getiren sebeplerin artçıları çok öncesinden vardır ve basiretli tüccarlar da bunları görür, tedbir alırlar. Fakat bazı sebepler vardır ki; basiretli tüccar bunları görse bile kımıldayacak alan bulamaz. Alması gerektiren tedbiri bilir ama ticaretin varoluşsal bereketiyle taban tabana zıttır bu pratik tedbirler. Her şeye rağmen dayanmaya çalışır belki devran döner diye. Basiretli tüccarların uzun süre can çekişmesinin temel sebeblerinden biridir bu. Sıkıntıyı gördüğü anda dükkanı kapatma kabiliyeti ve öngörüsü olmasına rağmen; onunla gülen müşterisini, kendisine sırtını dayayan komşusunu, cemaat için oluşan ocağı, ailesinin yüzündeki huzuru düşündükçe, bu kadar mutluluğun yanında, sıkıntıların bi kıymeti olmadığını bildiği için kapatmaz dükkanını.

Tüm güzelliklere rağmen , emekli olmamasına, iflas etmemesine rağmen kapandı işte. Ve belki de yepyeni bir huzurla kapandı. Ticaret anlamsızlaştı... hacı abi; namaza giderken dedikodu yapmaya geliyor artık. Komşu; sırtını fazla dayamış olacak ki “ağaca dayanma kurur, insana dayanma ölür” atasözünü gerçeğe dönüştürdü. Müşteriler; avm'lerde olmayan huzura rağmen, diğer alanlardaki 3-5 kuruşluk fiyat farkını yüzünüze vurmaya başladı. Ticaret reel olmaktan bilgisayar ekranlarından yapılır hale geldi...

Ve tüm bunlara rağmen, siz hala dükkan çalıştırıyorsunuz diye, tüm anlamsızlıklara ortak olmaya macbur bırakılıyorsunuz. Daha ne olacak tı ki. Kapandı işte.

Evet, ticari faaliyetleri kapatmak hüzünlüdür ama yeni bir başlangıç neredeyse tüm hüznü yeni sevinçlere, umuda bırakır. Bakmayın benim biraz acıtasyon yaptığıma. Keşke kapanan tüm dükkanlar iktisadi alanlarda olsaydı. İktisadi teşebbüsleri yeniden inşa etmenin yığınlarca farklı yöntemini tarihi tecrübede görüyoruz.

Ya kapanan anlam dükkanlarıysa. İyinin kötüye evrilmesine karşı koyamayan gönül dükkanlarıysa. İyiliği kendi ellerimizde tezgahlarda heder edişimizse.  İyiliğin pragmatizmle rekabetindeki kaybedişiyse.  Anlamsızlığın anlam diye dayatılmasıysa. Bir gram şeker için bir çuval küsbenin dayatılması ve tüm arenanın küsbeye şeker diye tezahürat yapmasıysa. Hele anlamı aşılayanların anlamsızlıkta ön safta yer tutması ve bu durumlarını ictihaden pekiştirmeleriyse.

Anlam dünyasına dair dükkanı kapatacak sebepler, iktisadi dükkanları kapatacak sebeplerden bir hayli fazla olmasına rağmen, dayan diyor içimizdeki ses. Amigo olmadan, trol olmadan, manüplasyon yapmadan, magazine oynamadan devam diyor.

Ama aklım; anlam tükenmişse dükkan kapanır, devam etmek için yeni yollar aranır diyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Alaaddin Alaaddin 11.03.2019 14:01

Teşekkür ederim. Aslında en büyük değerlerin kaybını veya tüm bir insanlığın kaybına dikkat çekmişsin.Diline sağlık.

Gelinen yol Gelinen yol 11.03.2019 18:40

Evet gerçekten de güzel bir yazı lakin insan kapanan kapıları bu kadar düşünmüyor. Arkasında ki nedenleri sorgulamıyor. Tıpkı bu yazıyı yazan kişi gibi bizde kendimize bu alemde yeni bir dükkan atamalıyız.

Halil Halil 11.03.2019 21:37

Teşekkürler ceylanı bey .Benim döner dükkanı kapanırsa nasıl bir makale yazmak gerekir

Parwiz rahmani Parwiz rahmani 11.03.2019 21:58

Cok guzel yazmissiniz ceylani bey eliniza saglik tam gunumuzun durumunu ela almissiniz

yukarı çık