• 03 Ekim 2018, Çarşamba 4:40
CengizCantürk

Cengiz Cantürk

Bu atağı da gol yiyerek savuşturduk

Henüz ilkokul 5. sınıf öğrencisi iken futbol tarihimizde ilk kez karşılaşacağımız İngiltere Milli Takımı ile, maç öncesi gazetelerin binbir hamasetle dolu spor sayfalarını okuduğumda, bütün ülke gibi ben de İngilizlere sahayı dar edip 'Türk'ün Gücü'nü tüm dünyaya göstereceğimize o kadar inanmıştım ki, ikindi vakti oynanan maçı izlemek için son iki dersi asıp bir solukta evde televizyon karşısına geçişim hala hafizamdadır.  

O gün İnönü Stadında o maçta tam 8 (yazıyla sekiz) gol yedik. İşte ilk kez o gün duyduğum, McManaman, McAdams, McAllister, McBrawn gibi birçoğunun isimleri Mc ile başlayan bu futbolcular, isimleri Abdülkerim, İsmail, Yaşar olan Müslüman evlatlarına kendi seyircileri önünde hiç acımadılar, attıkça daha fazla attılar, 'bu da gol olmaz artık' dediğimiz ne varsa attılar...Spiker Abidin Aydoğdu'nun bu macta İngiltere'nin 8. golünden sonra ''vay anasını sayın seyirciler bir gol daha yedik'' demesi, benim neslimde adeta travma etkisi yaratmış, o hafta içerisinde birden fazla arkadaşımın gece yarısı bu sözü bağırarak uykularından fırladıklarını aileleri birbirlerine anlatmışlardır.

Şahsen benim de sonraki yıllarda McDonalds'ta yemeyişim, Formula 1'de McLaren'e karşı Ferrariyİ destekleyişim, ünv de siyasi tarih kitabı olarak McNeill'i okumayı reddedişim sanıldığı gibi islamcılıkla felan ilgili değil, tamamen bu şımarık 'futbol teröristleri' nin çocukluk hayallerime yaptıklarıyla ilgilidir. 

Bu 'büyük felaket'ten sonra ben ve futbol arkadaşlarımın sadece futbola değil, Dünyaya da bakışı değişmiş, birkaç yıl sonra ortaokulda öğrendiğimiz 'yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır' sözünün gerçekleşeceği tarihi, yeni bir İngiltere maçını tüm ülke gibi heyecanla beklemeye başlamıştık. Çok geçmemiş, intikam saati gelip çatmıştı. Bütün ülke yeni bir İngiltere maçı öncesi içten içe gerildiğini hissettirse de, basın her zamanki gibi geçmişte Macaristan gibi takımlara karşı tesadüfi alınan birkaç başarılı sonucu hatırlatıp intikam ve zafer söylemleriyle bütün ülkeyi yine yüreklendirmişti. Öyle ki, güçlü İngilizlere yenilsek bile, aradan geçen sürede Özal 'ın neo liberal politikalarının rüzgarıyla 'gelişen ve büyüyen' Türk Futbolu/ekonomisi öyle eskisi gibi sekiz felan yemezdi artık. Hatta gazetelere göre, maçtan önce maçın kalecisi Fatih, sekiz yediği maçtan sonra adı 'Kova Yaşar'a çıkan kaleci Yaşar'a 'sekiz olmaz di mi abi' diye endişeyle sormuş Yaşar da “Bu maç 6 olur, 7 olur, hatta 9 olur ama 8 olmaz. Çünkü o bana has bir skor” deyip onu rahatlatmıştı.

Ama Yaşar'ın dediği gibi olmadı. Televizyon başına kilitlenmiş bütün ülkenin korktuğu başına geldi. Bu defa da Fatih 8 gol yemiş, Yaşar'la 'yedikleri içtikleri ayrı gitmez' bir tarihi kaderin parçası olmuşlardı.

Bu maçta da dikkatimden kaçmamış, İngilizlerin kadrosunda isimleri Mc ile başlayan futbolcular adeta resital yapmışlardı. Ve ben artık kaliteli ama kibirli, şımarık ve olabildiğince beyaz futbolcu olmanın koşullarından birinin isminin Mc ile başlamak olduğuna iyiden iyiye inanmıştım. Ama tıpkı İngilizler gibi büyük bir imparatorluk bakiyesi olan bu topraklarda milletçe kırılan gururumuz, bizde bunu itiraf etmek yerine bir nefret duygusuyla kendini göstermişti. 

Bu ikinci büyük felaketten, ülke olarak başımıza gelen bu 'futbol soykırımı' ndan sonra, Mc isimlerine karşı öyle doluydum ki, nerede bu harfleri yanyana görsem mutlaka bir reaksyon geliştiriyordum. Herşeyin suçlusu, sebebi bu iki harfti. Artık önceden olduğu gibi sadece çocuksu bir tepki değil, yaşça büyümenin getirdiği saiklerle ideolojik-siyasi olarak da tepkiliydim. Osmanlı'nın çöküşü, Afrika'nın yoksulluğu, Küresel Emperyalizm, CHP'nin durumu, Fenerbahçe'nin hali, kuşkusuz hep bu Mc. İnsanları bunlara sebepti. 

Hayatımın ilerleyen dönemlerinde Dünya' nın başına bela olan bu Mc insanları benim de, ülkemin de bir türlü peşini bırakmadı. İçerideki unsurlarıyla birlikte ülkenin her yerinde, her durumdan kendi menfaatlerine uygun sonuçlar çıkarmayı bildiler. Sadece futbolun değil, siyasetin de kitabını bunların yazdığını düşünürsek bunda şaşılacak pek bir şey yok aslında. 

Mc' ların her zaman işin bir tarafında olduğu askeri darbeleri saymazsak, bu ulkenin yakın tarihine futbol kadar darbe vuran ikinci bir  mesele de Amerikan Doları olmuştur diyebiliriz. Ürettiğimizden fazla tükettiğimiz için hep açık verdiğimiz, bu nedenle de her zaman dövize aç ekonomimiz zaman zaman krize girmiş, her defasında aynı yerden aynı golü yemiş, İMF kapılarına dayanmıştır. Son dönemde ani döviz artışıyla ülkenin ekonomik olarak zor durumda kalmasına yol açan bu krizin de,  'Mc' Brunson bahane edilerek 'McAmca'lar tarafından tetiklendiğine dair kimsenin kuşkusu yok. Hatta Başkan Erdoğan da bunu her fırsatta dile getirip bu 'emperyal' saldırıya karşı, ülke olarak 'yerli ve milli' tepkiler verilmesini istiyor. 

Hal böyleyken, Bakan Albayrak' ı televizyonda "Yeni ekonomi programı bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik." diye konuşurken gördüğümde her saniyesi benliğime kazınan o maçtaki spikerin 6. golden sonraki şu cümlesi zihnimde yankılandı. 'Bir İngiliz atağını daha gol yiyerek savuşturduk sayın seyirciler...' İçimden 'işte yine golü yedik' dedim. Umarım bu kez bu gol çıkar. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ferhat aslan Ferhat aslan 04.10.2018 09:37

Yüreğine sağlık Cengiz kardeşim 25 sene önceki duruşunla şimdiki arasında fark yok.Tebrik ediyorum seni. Rabbim doğru yoldan ayırmasın inşaallah

zekai şekerci zekai şekerci 04.10.2018 19:50

Nezaketin ve edebiyatinn zirvelerinde bi yazi. Bi tenkid ( elestiri ) ancak bu kadar itinali, hassass ve dahii güclu yapilabilirr; siyasii durus filann muhim degil... Aslolann bahsettigimm taraff. Tebrikler.

Zekai şekerci Zekai şekerci 04.10.2018 19:55

Bir vadide akann güz irmağı gibi; dinginn ve verimli.

yukarı çık