Uzmanlar: “Yüzyılın Antlaşması” Ürdün İstikrarını Tehdit Ediyor

Uzmanlar: “Yüzyılın Antlaşması” Ürdün İstikrarını Tehdit Ediyor

İsrailli yazar Yoni Ben Menachem, Kudüs Halkla İlişkiler Enstitüsü’nün internet sayfasından yayınladığı yazısında, “Ürdün Kralı İkinci Abdullah, “Yüzyılın Antlaşması’nın” açıklanmasından sonraki duruma hazırlanıyor. Amerika Ürdün’ün antlaşmaya karşı olan korkularını gidermeye çalışıyor. Amerika yönetimi Kral Abdullah’ı antlaşmanın Ürdün’e zarar getirmeyeceği ve Ürdün’ü Filistin yurduna dönüştürmeyeceğine dönük ikna etmeye çalışıyor. Kral Abdullah tüm bu süreçte antlaşmayı Ürdün’e zararsız kılmak için siyasi temaslarını yürütüyor.” dedi.

Yoni Ben Menachem İsrail Askeri İstihbarat teşkilatı Aman’da Subay olarak görev yapmıştı. Menachem’in makalesinin önemli kısımları şu şekilde:

“Ürdün-İsrail sınırı geçtğimiz günlerde Müslüman Kardeşler tarafından düzenlenen Kudüs’e destek ve “Yüzyılın Antlaşması” fikrine karşı büyük bir protestoya şahit oldu. Bu protesto Ürdün Kraliyeti’nin izni dahilinde gerçekleşti. Kral Abdullah, iki hafta önce Müslüman Kardeşler ile görüşmüş ve “Yüzyılın Antlaşması’na” karşı destek talep etmişti. Bu görüşmelerin ardından eşine az rastlanır bir şekilde Hamas, İsmail Haniye aracılığıyla desteğini ortaya koydu.”

“Ürdün Kralı Abdullah, “Yüzyılın Antlaşması’nın İsrail’i güvenlik, ekonomik, stratejik olarak Ürdün ve Filistin’e karşı daha da güçlendirmesinden korkuyor. İsrail ve Filistin meselesinin esaslarının çözülmeden böyle bir sürece girilmesi Ürdün ve Filistin tarafı için korkutucu olarak görünüyor.”

“Ürdün ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Bu yüzden “Yüzyılın Antlaşması’na” karşı olanları Ameika’ya rağmen açıkca destekleyemiyor. Amerika bu süreç içerisinde Ürdün’e ekonomik düzelme için 45 milyar dolar vaad etti. Amerika yönetiminin önde gelen isimlerinden Jason Greenblatt attığı bir tweetde “Yüzyılın Antlaşması’nın Ürdün’ü hedef aldığı iddaları yalandır. Çünkü Washington ve Umman iki müttefik güç. Filistin-Ürdün konfederasyonundan veya yeni bir ülke tasavvurundan bahsetmek yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

“Bu tweetler Ürdün’ün göndünü ferahlatmadı. Aksine bu mesajlar Wasginton’un sahada attığı adımların gölgesinde Ürdün’ün gözünü boyama niyeti taşımakla itham edildi. Bu adımlara örnek olarak Kudüs’ü İsarail’in başkenti olarak tanıma, ABD konsolosluğunun buraya taşınması, Birleşmiş Milletler yardımında gidilen kısıntı, Filistinlilerin, yaşadıkları yerlerin nufusuna geçirme planı gösterilebilir.”

“Bütün bu göstergeler neticesinde Ürdün bu korkuyu taşıyor. Ürdün Kralı Abdulalh devlet kademesinde bir çok görevden alma ve göreve atama gerçekleştirdi. Bu değişimler bana Kral Abdullah’ın zor bir açmazın içinde olduğu fikrini veriyor.”

Hartz Gazetesi muhabiri Emir Tevfin konuyla alakalı “İki Amerikalı senatör, Ürdün’e geldi. Mitt Romney ve Chris Murphy Ürdün’e gerçekleştirdikleri ziyarette Trump’ın “Yüzyılın Antlaşması’ndan” Ürdün’e herhangi bir zarar gelmeyeceğine kefil olduğunu ilettiler. Ancak Ürdün Kraliyeti, Kral Abdullah’ın malum antlaşmaya muhalefetini açıkça beyan etmemesi durumunda gerçekleşebilecek dev gösterilerden korkuyor.” dedi.

Tevfin ayrıca “Ürdün’ün devlet kademelerinde yaşadığı endişeyi Trump yönetimi paylaşmıyor. Bahsi geçen antlaşma Ürdün’ün istikrarını bozabilecek huviyette. Ürdün’ün tüm devlet kademeleri bu kaygıyı taşıyor. Ürdün devletinde yaşanan bu kaygının yanı sıra halkın da bu antlaşmaya karşı tutumunun potansiyelleri bilinmiyor. Gariptir ki, Trump yönetiminin başlamasından bu yana iki buçuk senedir Amerika’nın büyükelçisi Ürdün’de bulunmuyor. Bu yüzden de, Amerika Ürdün’deki ruh halini ve “Yüzyılın Antlaşması’nın” yarattığı kaygılı ortamı tam detaylarıyla bilmiyor olabilir.” dedi.

Yorumumuz

Yüzyılın Antlaşması, Trump’ın Damadı Jared Kushner’in yüzü olduğu bir plan. Bu plana göre Filistin toprakları üzerindeki İsrail işgali tamamen tanınacak. Gazze’deki yönetim devrilecek. Körfez ülkeleri üzerinden çekilecek bir hat ile İsrail bölgesi bir enerji dağıtım bölgesine dönüştürülecek. Filistinlilere de Ürdün’den alınan bir toprak parçasında bir devlet verilecek. Ürdün’ün kaybedeceği bu topraklarda Suudi Arabistan’ın Ürdün’e vereceği toprakla eşitlenecek.

Kushner’in pazarlamasını yaptığı bu antlaşma dillendikçe bölge halklarından gelen tepkiler de daha ete kemiğe bürünmeye başlıyor. Amerika bir oldu bitti ile bölgeyi bir yüz yıl sonra yeniden düzenleme çabasında. Bölge halkları bu emr-i vakiye karşı tutumlarıyla coğrafyanın kaderini ne ölçüde etkileyecek? Bunu zaman gösterecek...

Makale Arabi21'den ve çeşitli kaynaklardan Türkçe'ye Bu ülke tarafından tercüme edilmiştir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık