IDAI kasırgasında iklim değişikliğinin rolü nedir?

IDAI kasırgasında iklim değişikliğinin rolü nedir?

BBC Çevre muhabiri Matt McGrath Mozombik ve çevresindeki ülkeleri etkisi altına alan IDAI kasırgası ve iklim değişikliği etkisi konusunu inceliyor. Bölgenin korunma için yeterli ekonomik gücü olmaması ve iklim değişikliğinin olası etkileri inceleyen yazıyı okuyabilirsiniz.

Zengin bir hayırsever adım atmadıkça, insan kaynaklı iklim değişikliğinin IDAI kasırgasındaki rolünün açıkça belirlenmesi muhtemel görünmüyor.

Bilim adamları, yeterli miktarda bilgisayar modellemesini yapacak kaynaklara sahip değiller. Bunun yanı sıra araştırmacılar daha önceki tropikal kasırgalardan elde ettikleri bazı sıcaklık verilerine sahipler.  

IDAI kasırgası, Hint Okyanusunda sezonunun yedinci büyük fırtınası ve yılın bu zamanı için ortalamanın iki katından güçlü olsa da uzun vadeli eğilim, bu tür olayların şimdi daha sık gerçekleştiği fikrini desteklemiyor.

Konuyla ilgili soruları cevaplayan Güney Afrika'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden Dr. Jennifer Fitchett "Bölge için ilginç olan, tropik fırtınaların sıklığının son 70 yıl boyunca çok az azalmasıdır.” diyor. Ancak bunun yerine, fırtınaların çok daha yüksek frekanslı olduğuna dikkat çekiyor.

İklim değişikliği, arka planda fırtınaların etkisinin daha da artmasına katkıda bulunan bir dizi faktörü de etkiliyor.

Isı artışının belirli olaylar üzerindeki etkisine bakarak bir takım çalışmalar yürüten Oxford Üniversitesi'nden Dr. Friederike Otto “Bunun gibi tropikal bir fırtına olduğunda, o zaman iklim değişikliği nedeniyle yağış yoğunluğunun daha yüksek olduğuna kesinlikle kuşku yok ”dedi. Ayrıca deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle, ortaya çıkan selin insan kaynaklı iklim değişikliği olmadan olacağından daha yoğun olduğunu dile getiriyor.

Güney Hint Okyanusu'ndaki bu fırtınalar üzerinde etkili olan kritik faktörlerden biri deniz yüzeyi sıcaklıklarıdır. Sıcak denizler, yalnızca su 26 dereceye ulaştığında oluşan kasırgalar için daha fazla enerji bulunduğunu gösteriyor. Bu kasırgalar  ayrıca dönmek için Dünya'nın kendi etrafındaki dönüşüne de ihtiyaç duyuyor. Bu dönüş etkisi ekvatordan kutuplara doğru ne kadar ileri hareket ederse o kadar güçlenir.

Geçmiş yıllarda, ekvatordan uzaklaşmanız, denizlerin daha serin olması anlamına geliyordu, bu yüzden oluşan tropik kasırgalar devam edecek enerjiye sahip değillerdi. Şimdi iklim değişikliği bu ilişkiyi etkiliyor.

Dr Fitchett, artan deniz yüzeyi sıcaklıkları sebebiyle bu fırtınaların güney kutbuna daha da ilerlemesini sağlamak için gereken sabit sıcaklık hattının görüldüğü dile getiriyor. Bu sebeple bu fırtınaların oluşabileceği aralığın arttığına ve bu daha sonra hızlı bir şekilde yoğunlaştığına dikkat çekiyor.

Ama bu sadece basit bir denklem değil. Daha yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları da tropik kasırga oluşumuna karşı çalışabilir.

Dr. Otto, bir yandan daha yüksek okyanus sıcaklıkları olduğu için tropik kasırgaların oluşması için daha fazla enerji ortaya çıkarken diğer tarafta atmosferin daha yüksek sıcaklığa sahip olması daha fazla rüzgar kesilmesine sebep olarak kasırgaları zayıflattığı bilgisini paylaşıyor.

Araştırmacılara göre, kasırga oluşumu için yaklaşık yedi farklı okyanus veya atmosfer koşulu gerekli ve normalde bunlardan sadece birkaçı oluşuyor. İklim değişikliğinden dolayı, bu koşulların gittikçe daha fazla birbiriyle çakışması ve büyük fırtınaların çok hızlı gerçekleşmesine sebep olabiliyor.

İklim değişikliğinin tropikal kasırgalar üzerindeki etkileri hakkındaki tartışmalar ne olursa olsun, Mozambik'te meydana gelen zararı etkisinden insanların korunması daha önemli bir sorun olarak önümüzde duruyor.

Dr Fitchett, Kuzey Amerika'daki kasırgaları örnek göstererek o bölgede daha düzenli olarak kategori beş kasırgalar yaşandığının ancak Mozambik'te yaşanandan daha az hasar olduğunu belirtiyor.

Haber BBC'den ingilizce yayından Buülke için tercüme edilmiştir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık