Genç demografik yapı Hindistan’ın geleceğinde önemli rol oynuyor

Demografi kaderdir. Büyüme, gelişme ve rekabetçiliğin kilit faktörü insan sermayesidir. Modern zamanlarda, bir ülkenin gelecekteki ekonomik ve politik başarısını tespit etmek için en iyi ölçütlerden biridir. Demografi, ekonomik büyümenin hızını ve düzenini değiştirebilir.

Genç demografik yapı Hindistan’ın geleceğinde önemli rol oynuyor

Demografi kaderdir. Büyüme, gelişme ve rekabetçiliğin kilit faktörü insan sermayesidir. Modern zamanlarda, bir ülkenin gelecekteki ekonomik ve politik başarısını tespit etmek için en iyi ölçütlerden biridir. Demografi, ekonomik büyümenin hızını ve düzenini değiştirebilir.

Demografik olarak en büyük fırsatlara sahip olan ülkeler, ekonomik büyüme mucizesini hala göremiyorlar. Bunlardan birisi Hindistan. Yaşlanan dünyadaki en genç nüfusa sahip olan ülkeler arasında yer alıyor. 2022'ye kadar orta yaş Çin ve ABD'de 37, Batı Avrupa'da 45, Japonya'da 49 ile karşılaştırıldığında Hindistan'da 28 olacak. Bu yıl, genel seçime giden ülke için çok önemli olacak.

Yaklaşan seçimde yaklaşık 900 milyon insan oy kullanma hakkına sahip. Ayrıca 130 milyon kişinin ilk kez oy kullanacağı tahmin ediliyor. Bir akıllı telefona sahip 430 milyon Hindistanlı, interneti kullanan yarım milyon ve çeşitli sosyal medya ağlarını kullanan 300 milyondan fazla kişi var. Bu seçim hem arazide hem de dijital ortamda çekişmeli gerçekleşecek. Hindistan’ın genç nüfusunun oyları nasıl belirleyici olacak. Ancak asıl mesele kime oy verecekleri değil, ancak seçim sonrasında ekonomik büyümenin hızı, işsizlik, dördüncü sanayi devriminden kaynaklanan tehditler, iç tutarlılık ve artan eşitsizlik gibi konular onları etkileyecek.

Asıl taraflardan Bharatiya Janata Partisi (BJP) veya Kongre’den hiçbiri, manifestolarında büyük duyurular yapmaktan başka kilit meseleleri ele almak için bir yol haritası sunmadı. Ancak bu kilit konular, bu demografik geleceğe yönelik. Başarılı demografinin başarılı bir Hindistan'ın parçası olup olmayacağını veya ülkeyi felakete sürükleyeceğini gösterecektir.

Demografik saatli bomba

Hintli politikacılar, ülkenin demografik gücünün potansiyeli konusunda oldukça iyimser davrandılar. Ancak ekonomistler, ekonomide büyük bir değişiklik olana kadar böyle bir fırsatın gerçekleşmeyeceği konusunda uyarıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, imalat ve altyapıya yabancı yatırım eksikliğinin arkasındaki nedenlerden biri nitelikli insan gücü eksikliği olmuştur. Bunun nedeni, çoğu Hindistanlının kaliteli eğitime erişiminin olmaması ve bu nedenle modern ekonomide çalışacak donanıma sahip olmamasıdır. Bu ancak eğitim için doğru politikalar ve iyi yönetim mevcut olduğunda gerçekleştirilebilir.

Hızlı dijitalleşme, bu demografik sınıflamadan yararlanmanın anahtarıdır. Kırsal ve kentsel Hindistan arasındaki büyük uçurumun azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bağlantıda, veride ve geniş bantta benzeri görülmemiş bir artış, Hindistan'ı dünyanın en büyük ikinci dijital tüketici üssü haline getirmiştir. Ülke içindeki dijital uçurum hızla daralıyor. Hindistanlılar işgücünü büyük ölçüde uygun stratejilerle yükselterek bu fırsattan yararlanması gerekiyor.

Hem merkezi hükümette hem de eyaletlerde politika yapıcılar ve planlayıcılar bu değişime dikkat etmek zorundadır. Kırsal demografik özelliklerini, özellikle Hint bölgesinde yetişmek için uygun bir stratejinin uygulanması gerekmektedir. Öğrencilere pazarın talepleri doğrultusunda beceriler kazandıran dijital üniversiteler açılması gerekiyor.

Hindistan aynı zamanda sekiz temel teknolojiye odaklanarak iş gücünü yeniden geliştirmek için mevcut dijital altyapısını kullanabilir: robotik süreç otomasyonu, yapay zeka, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti, sosyal ve mobil, büyük veri analizi, bulut bilişim ve 3D baskı. Analitiklerin yardımıyla hükümet daha akıllı politikalar tasarlayabilir ve bu programların verimliliğini izleyebilir. Ayrıca, iş gücünü yeni nesil işler için hazırlayabilir.

Dijital ekonomi

Hindistan dünya nüfusunun yüzde 18'ine ve 520 milyondan fazla iş gücüne sahiptir. Tarihsel olarak, demografik özellikler gelişmiş ekonomilerdeki genel büyümenin yaklaşık'ine katkıda bulunmuştur. Hindistan ekonomik geleceğini değiştirmek için en büyük fırsatlardan birine sahip. Bu demografik özelliklerden yararlanabilmek için mevcut ekonomide çarpıcı bir değişim yapılması gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda, her ekonomi veri odaklı olacak gibi. En büyük varlık veri ve insan sermayesi olacaktır. Hindistan her ikisine de en ucuz oranda sahip. Nüfusunun büyüklüğü, çevrimiçi ticaret, sosyal ağlar ve yetersiz gizlilik korumaları analitik için tonlarca veri sağlıyor. Büyük veri yönetimi platformu sayesinde, hükümetler veya kuruluşlar çok sayıda kayıt ve raporu temizleyebilir, filtreleyebilir ve analiz edebilir. Bu, yönetim organlarının özel dikkat gerektiren alanları belirlemesini sağlar. Her gün üretilen farklı veri çeşitleri göz önüne alındığında, yapıcı sonuç hemen hemen hiç bitmiyor.

İyi ekonomi her zaman iyi politika için bir durum oluşturur. Dijital ekonomiye dayalı bir gelecek inşa ederek, bürokrasi, yanlış yönetilen kamu dağıtım sistemleri, yolsuzluk, işsizlik, varolmayan sosyal güvenlik, sağlık eksikliği, finansal hizmetlerin düşük penetrasyonu gibi ciddi sorunları olan ekonominin genel verimliliği artırabilir. Eğer Hindistan hızlı bir şekilde geçişi başaramazsa, o zaman bu vasıfsız, az kullanılmış, hayal kırıklığına uğramış genç nüfus ekonomik büyümeyi bozacak ve uyumu zayıflatacak ve demokratik sisteme olan inancını kaybedecektir.

Hindistan'da yaklaşan seçim ve ülkenin genç nüfusu üzerine Asiatimes'da yayımlanan ve Ravi Kant tarafından kaleme alınan yazı Buülke için tercüme edilmiştir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık