CNN'den kurgu köle çocuklar belgeseli

CNN'den kurgu köle çocuklar belgeseli

CNN tarafından yayınlanan  “Köle çocukları serbest bırakmak”  belgeseli gerçekte olmamasına rağmen Gana’daki Volta gölü bölgesinde çocuk köleler olduğu iddia ediyor.

1 Mart'ta yayınlanan belgesel ardından bunu destekleyen bazı raporlarda yayınlandı. Belgeselde balıkçılık ile geçinilen bölgede çocuk ticareti ve köleliği olduğu dile getiriliyordu. Fakat durumu açıklayan ve aslını anlatan bu yazı Betty Mensah ve Samuel Okyere tarafından Aljazeera için kaleme alındı. Yazı geniş bir yelpazede bölge halkı ve bölgeden oy alan parlamento üyeleri ile görüşmeler gerçekleştirilerek hazırlandı.

Çoğunlukla batı merkezli ya da finanse edilen gazeteciler ve STK'lar tarafından gündeme getirilen çocuk kaçakçılığı ve çocuk köleliği iddiaları, göl çevresinde ve adalarda yaşayan topluluklar üzerindeki sınırlı bir algının ürünü olarak ortaya çıkıyor. Balıkçılık, göl çevresinde yaşayan halk için önemli ve sınırlı olan geçim yollarından birisi bu sebeple çocuklar bu becerileri ailelerinden doğrudan öğreniyor.

Göl ayrıca bu topluluklar için birçok önemli fonksiyona sahip. Neredeyse tüm ekonomik ve sosyal aktiviteler gölün üzerinde veya çevresinde gerçekleşiyor. Sadece ana istihdam kaynağı değil aynı zamanda adaları birbirine bağlayan yol, çocuklar için oyun alanını, pazar alanını vb. birçok işlev görüyor. Bu nedenle, balık avlamak, teknelerle diğer adalara gidip gelmek veya Volta Gölü'nde akranları ve kardeşleriyle oynayan çocuklar bulmak alışılmadık bir durum değil.  Yabancılar veya bu temel sosyal düzene aşina olmayanlar, bir teknede bulunan bir çocuğun, istismara uğramakta veya bir yetişkin tarafından çalışmaya zorlandığı algısına kapılabilir.

Adalardaki ve nehir kenarındaki tüm çocukların biyolojik ebeveynleriyle yaşamadıklarını ya da çalışmadıklarını kabul ediyoruz. Ancak, bu CNN ve diğerler yayınlardaki gibi çocukların yaygın olarak satılması veya ticareti nedeniyle değildir.

Genişletilmiş aile sistemi, sosyal refah sistemine entegre kaldığı için Gana'da hala oldukça değerlidir. Bu nedenle, çocuklar kendilerine eğitim, çıraklık ve diğer gelişim fırsatları sunabilecek biyolojik olmayan ebeveynleri yaşayabiliyorlar.

Ek olarak, Volta Gölü'nün adalarında ve nehir kenarındaki alanlarda balık avlama konusundaki uzmanlık ve bilgilerden dolayı başkalarının yanında kalan çocuklara rastlamak Gana’da alışılmadık bir durum değildir. Benzer şekilde Winneba gibi bölgelerde de çıraklık ve balık avlama gibi işleri öğrenmek için çocukların kan bağı ile akraba olmadıkları kişilerden bu işleri öğrendiğini görebilirsiniz.

CNN'deki ve benzer yayınlarda göz ardı edilen önemli konulardan birisi ise bu çocuk ve gençlerin erişkinlikte kendi kendine yetecek balıkçılar haline gelmesi ve gelecekte diğer çocukları ve gençleri eğitmesidir. Elbette, bu tarz bir çıraklık ve vesayet özellikle çocuk çıraklar için para kazanma konusunda bazı zorluklarla dolu olabilir.

Bazı balıkçılar, çocuğun ailesinin çok fazla paraya ihtiyacı olduğu durumlarda, anlaşmaya varılan ücretleri ebeveynlere verir. Çocukların emeğinden elde ettikleri gelire doğrudan ulaşamamaları sorunlu bir durum, ancak balıkçıların parayı direk ebeveynlere vermesi çocuğun “satışı” anlamına gelmez.

Çıraklıkta çocuk istismarı ve sömürü Volta Gölü etrafındaki alanlarda yaygın değil ancak istisnadır. Ayrıca, iyi niyetli çocuk yetiştirme uygulamalarında yaşanan olumsuzlıklar sadece dünyanın bu bölgesine özgü değildir.

Örneği, 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde 674.000 çocuk devlet bakımında istismara uğradı. Bu durumu başka bir ülkeyi göstererek yönlendirmek istemiyoruz. Ancak, gazeteciler, STK'lar ve diğer yorumcuların bu tür sorunları ortaya koyarken aşağılayıcı tavırları dünyanın güneyindeki olaylarda gösteriyorlar. STK'lar ve gazeteciler zengin ve güçlü ülkelerdeki çocuk hakları problemlerini bildirirken genellikle kibar ve düşünceli bir dil kullanıyor.

Örneğin,  ABD, İngiltere, Avustralya ve diğer ülkelerde bir devlet politikası meselesi olarak göçmenlerin gözaltına alınması ve acımasızca tutulan çocukların özgürlüklerinin bariz biçimde kısıtlanmasını “çocuk köleliği” olarak tanımlamıyorlar. Biz aynı nüansı ve düşünceyi Gana'da ve diğer ülkelerdeki sorunları anlatırken de kullanmalarını istiyoruz.

CNN, Uluslararası Adalet Misyonu (IJM), Köleleri Özgürleştirme ve Volta Gölü çevresindeki topluluklarda çocuk köleliğini iddia eden diğer kişilerin bu iddialarını doğrulamaları için bağımsız ve adil kanıtlar sunmaları istiyoruz. Gerçek şu ki, en iyi şekilde “çocuk işçiliği” tanımlanması veya tanımlanan durumlarda, “çocuk köleliği” ve “çocuk ticareti” gibi fantastik öyküler anlatmak, Afrika topluluklarının geri kalmışlığı ve geri kalmışlığının klişelerini beslemek için kasıtlı olarak yapılıyor.

Volta Gölü'ndeki yaygın çocuk kaçakçılığı veya çocuk köleliğini öne süren mevcut istatistikler, büyük oranda insan ticaretiyle mücadele örgütleri ve kendileri "çağdaş köleliğin ortadan kaldırılması" için mücadele eden kişiler ve organizasyonlar tarafından, bireysel veya kurumsal ilgiyi ve fonlarını artırmak için üretiliyor.

Sonuç olarak, CNN videosu ve diğer yayınlar, tüm ülkeye yönelik yaptırım tehditlerini,  diğer cezai önlemleri ve buna bağlı olarak halihazırda yoksullaştırılmış ada ve toplulukları kapsayan diğer cezai önlemleri kötü bilgilendirilmiş, eleştirel olmayan ve sansasyonel hakaretlerle besliyor.

Dr Kwame Agyeman da bu makaleye destek sağladı. Kendisi Gana'daki Lancaster Üniversitesi'nde uluslararası insan hakları hukukunda öğretim görevlisidir.

Yazı Aljazeera’deki ingilizce orjinalinden Buülke için çevrilmiştir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık