Cezayir'in Siyasi Haritası

Cezayir'in Siyasi Haritası
  • 21 Mart 2019, Perşembe 13:40

Buteflika’ya destek veren partiler

 
1- Milli Kurtuluş Cephesi Partisi (MKCP)
Liderliğini Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın yaptığı İktidar partisi MKCP ülkedeki en büyük siyasi partidir. Fransızlara karşı Cezayir halk ayaklanmasını organize eden ‘Milli Kurtuluş Cephesi’nin mirasçısı olarak kabul ediliyor. Cezayir’in bağımsızlığını kazanmasından sonra 1989 yılına kadar ülkedeki tek siyasi parti olarak varlığını sürdürdü. 2012 yılında yapılan seçimlerde 220 sandalyeyle çoğunluğu sağladı.
 
2- Ulusal Demokratik Birlik Partisi
1997 yılında, aynı yıl yapılan meclis seçimlerinin öncesinde kuruldu. İkinci büyük siyasi güç olarak biliniyor. Tüzüğünde 1954 Kasımın’da yayınlanan ve Cezayir’de işgalcilere karşı silahlı mücadeleyi başlatan ‘Fatih bildirisi'ne bağlı olduğunu vurguluyor. Hükümet ortağı olan partinin başkanlığını kısa süre önce Başbakanlık görevini bırakan Ahmed Uyahya yürütüyor. 2012 seçimlerinde 86 sandalye ile meclisteki ikinci parti oldu. Dış borçlanmaya ve orta direğe hükümetin yaptığı yardımlara karşı çıkıyor. İslami oluşumlara karşı daha sert bir tutumu var.
 
3- Cezayir Halk Hareketi
Laik-liberal bir parti. İslami akıma karşı şiddetli muhalefet dili kullanıyor. Başkanlığını eski Ticaret Bakanı Ammara Ben Yunus yürütüyor. Bu isim bir dönem  içki yasağının kaldırılması için ortaya koyduğu çabalarla biliniyor. İkibinli yılların başında Kültür ve Demokrasi için Milli Birlik Partisinden kopan bir grup tarafından kuruldu. 2012’de kuruluşunun hemen ardından girdiği seçimlerde 9 sandalye kazandı. Aynı yıl yapılan yerel seçimlerde sürpriz bir çıkış yaparak dikkatleri üzerinde topladı.
 
4- Cezayir’in Umudu Birliği
2012 yılında İslami yönelimli Barışçı Toplum Hareketi Partisinden kopanlar tarafından kuruldu. Genel başkanlığını eski Genel İşler Bakanı Omer Gul yapmaktadır. Cumhurbaşkanı Buteflika’nın en sıkı destekçilerinden biri olarak biliniyor. Kendilerini, tüm akımlara açık ılımlı islami ekol olarak tanımlıyorlar. Henüz seçimlere girmedi.
 
Muhalefetteki partiler
 
1- Barışçı Toplum Hareketi ve Değişim Cephesi ittifakı:
Barışçı Toplum Hareketi ülkedeki en büyük İslami parti. Barışçı Toplum Hareketi, merhum alim ve davetçi Mahfuz Nahnah tarafından 1991 yılında kuruldu. Değişim Cephesi ise Barışçı Toplun Hareketinden kopan bir grup tarafından 2012 yılında kurulmuştu. Bu ittifak, iki partiyi yeniden tek bir omurga haline getirmeyi amaçlamaktadır. İttifak, ülkede iktidara alternatif program geliştiren tek siyasal yapı olduğunu ifade ediyor.Değişim Hareketi 1995-2012 arasında bazı dönemler hükümet içerisinde yer aldı.
 
2- Adalet Diriliş ve İnşa için Birlik:
Üç İslami parti  (Milli İnşa Hareketi, Adalet ve Kalkınma Cephesi ile Nahda Hareketi) arasında kurulan birlik. 2017 yılında üç partinin imzaladığı strateji belgesi ile hayata geçirildi. Strateji belgesinde açıklandığı üzere ülke bütünlüğü ve özgürlüklerin geliştirilmesi temelinde bir birlik. Adalet ve Kalkınma Cephesi başkanlığını Abdullah Caballah, Nahda Hareketi Genel Başkanlığını Muhammed Zuveybi ve Milli İnşa Hareketi Genel Başkanlığını ise Mustafa Belmehdi yapmaktadır. Adı geçen partilerin tamamı Müslüman Kardeşler ekolünden gelen partiler. Birlik, demokrasi ve uzlaşı çağırısı yapıyorlar. İslami partiler 2012 seçimlerinde 60 sandalye kazandı. (Toplam koltuk sayısı 462)
 
3- Sosyalist Güçler Cephesi
Cezayir’deki en eski muhalefet partisi olarak kabul edilir. 1963 yılında tarihsel lideri Hüseyin Ayet Ahned tarafından kuruldu. Çok partili sisteme geçilinceye kadar resmiyet kazanamadı. Ayet Ahmed 2013 yılında kurucusu olduğu hareketten ayrıldı. Özellikle kabile bölgelerinde yüksek bir oy oranı var. 2002 ve 2007 seçimlerini boykot etti. 2012 seçimlerinde 26 sandalye kazanarak dördüncü parti durumuna geldi. Kurucu bir meclis seçilmesi ve yeni anayasanın hazırlanması çağrısı yapıyor.
 
4- Kültür ve Demokrasi için Milli Birlik
Muhalif laik bir parti. Çok partili hayata geçilen 1989 yılında kuruldu. Başkanlığını Muhsin Bel Abbas yapmaktadır. Kabileler bölgesinde güçlü. Milli kimliğin temeli olarak Amaziglik, Araplık ve İslam olarak görür. Bunun yanında Mağriplilik, Afrikalılık ve Akdenizliliği milli kimliğin temel parçaları olarak görür. 2012 yılındaki seçimleri boykot ettiler.
 
5- İşçi Partisi
Troçkist yönelimli İşçi Partisi, çok partili hayata geçilmesinin (1989) ardından 1990 yılında kuruldu. Partinin liderliğini, ertelenen seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olan kadın siyasetçi Loviza Hanun yapmaktadır. Etkili siyasi partilerden biri olarak kabul ediliyor. 24 sandalyeyle meclisteki beşinci parti.
 
6- Cezayir Vatan Cephesi
Muhafazakar bir parti. Genel Başkanlığını eski Cumhurbaşkanı Adayı Musa Tevani yapmaktadır. Tevani, 1954-62 Cezayir kurtuluş savaşında şehid olanların çocukları tarafından kurulan Şehid Çocukları Teşkilatı’nın bir dönem Genel Sekreterliği’ni yapmıştı.Mecliste 9 sandalyesi var.
 
7- Müstakbel Cephesi
Daha çok gençleri barındıran ılımlı bir parti. Başkanlığını 51 yaşındaki Abdulaziz Belid yapmaktadır. 2014 seçimlerinde en genç adaydı. Hükümete karşı uzlaşmacı bir dil kullanıyor.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık