Nüfuz etme olarak intihar

Makale farklı sebepler çevresinde gelişen intihar olgusu değerlendiriyor. Ülkemizde mavi balina oyunu başta olmak üzere gündemde yerini koruyan ve kimi zaman popüler kültürün parçası haline dönüşen intihar olgusuna nüfuz inşa etme açısından bakan makaleyi Psikolog Şahin Ayer Bu ülke okurları için kaleme aldı.

Nüfuz etme olarak intihar

İntihar etmek için birçok sebep ve etken vardır.

Kişiyi intihara sürükleyen düşünce ve duygular o kadar çoktur ki bizler burada kontrol edemeyeceğimiz faktörleri, bazen de kontrol edebileceğimiz faktörleri bulup açığa çıkarmaya çalışacağız. Yapacağımız şey tek bir faktörü ele almak ve bu faktörün süreç içerisinde nasıl da kişiyi intihara sürüklediğini görmek olacaktır.

Bir faktör ne kadar değişikliğe uğrayabilir, masum istekler ve birçok kişinin kolaylıkla elde ettiği birçok şey birileri için nasıl intiharla sonuçlanabilir. İlginç içeriklerle dolmaya başlayan hikayeler söz konusudur bazılarının hayatında. Mesela bir kişi nasıl, bir başkasına nüfuz etmek isterken sonuç olarak intihara karar verir ve bunu gerçekleştirir.

İntihar eden bir kişinin yaşamından alınacak çok hayat dolu, umutlu, mutlu hedefli kesitler vardır elbette.

İntihar düşüncesi bir depresyon sonucu gelişir şartı yoktur. Dayanılmaz hastalıklar, acı veren duygular şart değildir intihar eylemi için. Bazen masum bir istekte buna yol acabilir.

Bir kızın gönlüne girme isteği, bir patronun gözüne girme isteği, fark edilme ve beğenilme arzusu gibi. Bu tip başkasına nüfuz etme çabaları kişinin, belirlediği hedefe dönük olarak çalışma yapmasına neden olur. Hedefe dönük gerçekleştirilen performans, fedakârlıklar hep nüfuz etme arzusunun sonuçlarıdır. Kişi burada isteği gerçekleşmedikçe zaman içerisinde öfkelenmeye başlar. Hedef kişinin ilgisini çeken şeylere karşı öfke dolması ve şiddetli kıskançlık duyguları yaşamaya başlar. Zira kendisi bunları başaramamışken başkalarının kolayca bunu sağlayabildiklerini tecrübe etmek sinir bozucudur.

Arzunun şiddeti ve tatmin edilememesi, öfke ve anksiyetenin şiddetini belirler. Kişi kendini, ummadığı bir düşünce ve duygulanım ikliminde bulabilir. Kontrolü elden kaçırmak, süreci yönetememek, olacaklar için strateji geliştirememek, paniklemek kaybedişin hikâyesini oluşturan diğer etmenler olacaktır. Uzun bir süre arzunun tatmin olmayışı ve öfke, kıskançlık krizleri doğuracak sonuç olarak da psikolojik sistem yıpranacaktır. Belli bir süre sonra mantık ve akıl yürütme de bozukluklar başlar. Çıkarım ve değerlendirmeler anti sosyal bireycilik ya da histerik yöntemler haline dönüşebilir. Burada histerik yöntemler ile hedefe başarı ile yürüme sık görülen davranışlardandır. Ancak şu bilinmelidir ki her histerik yöntem mutlak surette ciddi bir bozulma sonucu gerçekleşmez. Ancak İntihar düşüncesinde ki histerik çıkarım böyle değildir. Bunun için bozulma şarttır. Travmatik stres bozukluğu süreç içerisinde ki ilk ve fark edilmeyen evredir. Bilinen sebeplere bağlı olarak gelişen bu bozulmaya eşlik eden histerik yöntem ile sorunu çözme yaklaşımı, nüfuz etme olarak intihar fikrini geliştirecektir. Bu sayede, o ana kadar fark edilmeyen kişi, örselenmiş duygular, hiçe sayılan istekler can bulacaktır, fark edilip değer verilecektir

Nüfuz etme olarak intihar etme, hedefin gerçekleşmesi için bir yöntemdir. Normal yollar ile elde edilemeyen bir zaferdir. Kazanmayı aklına koyan inatçı bir sistem için zaferdir. İntihar sayesinde fark edilmiş, önemsenmiş, en önemlisi de kırılan duygu ve gururu onarılmıştır. Sonuç ölüme yol açsa da, nüfuz edilen kalp ve düşüncelerde yaşayacağı için buna tam olarak bir ölüm de diyemeyiz. Romantik bir yol ile histerik yöntem olan intiharın acıları ortadan kaldırılmış olur. Nüfuz edilen kalpte yaşamak. Unutulmamak. Çektiği acıları, nüfuz ettiği kalpte kendisine yaşatana yaşatmak...

Makale Psikolog Şahin Ayer tarafından Buülke için kaleme alınmıştır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık