Hürmüz Boğazı'nda test edilen gerginlik

Hürmüz Boğazı'nda test edilen gerginlik
  • 13 Mayıs 2019, Pazartesi 12:41

Amerika’da yapılan seçimlerin ardından yönetime cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın gelmesiyle birlikte İran-ABD gerilimi gün be gün tırmanmaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın öncelikli vaadleri arasında yer alan nükleer antlaşmayı iptal etme yönündeki kararlılığı uluslararası siyaset için sıcak günlerin başlangıcı sayıldı.

ABD başkanı Donal Trump’ın “tarihin en kötü antlaşması” olarak nitelendirdiği Obama döneminde yapılan antlaşma askıya alındı. Süreç, ardından İran’a yaptırımların yeniden gündeme gelmesi ile devam etti. En son geçtiğimiz haftalarda ABD’nin İran petrolünü ithal eden imtiyazlı ülkelerinde bu ticareti kesmesini talep etti.

ABD-İran arasındaki gerilimin en üst perdeye çıktığı bu krizde uluslararası aktörlerin ne rol alacağı hala netlik kazanmış değil. Tüm bu spekülasyonların arasında İran’ın elindeki en büyük koz olan Hürmüz Boğazı üzerinde bir kısıtlamya gidip gitmeyeceği esas tartışma konusu oldu.

En son kullanılacak kart

Al Jazeera’da yapılan programa katılan siyasi analist ve yazar Muhammed İslami “İran için Hürmüz Boğazı’nı bir silah olarak kullanmak politik bir araç olarak görülmüyor. Bu kullanılırsa ancak askeri bir amaç için kullanılır.” yorumunu yapmıştı.

İran için bu kart, ancak son aşamada ve askeri olarak bütün ihtimallere hazırlanıldığı bir anda kullanılabilecek bir kart olarak değerlendiriliyor. Muhammed İslami yaptığı yorumda ise şuanda İran’ın bu krizi bu derecede bir kriz olarak değerlendirmediğini ifade ediyor.

Ayrıca Muhammed İslami, kanal kapatma ile ilgili “Kanalı kapatmak çok büyük bir karttır. Bu günlük bir mesele değildir. İran ki İran-Irak savaşında dahi bu kanalı kapatmamıştır.”dedi. İslami İran için bu kanalın kapatılma girişimininin şuanda güncel olmadığını savundu.