Kadın En İyi Nasıl Dövülür?

Psikolog Şahin Ayer yazdığı makale insanın şiddet dürtüsü ve özel olarak kadına şiddet konusu işliyor. Yazarın makalesi şu şekilde.

Kadın En İyi Nasıl Dövülür?

Her eylem, en az bir gerekçeye dayanır. Çok komplike ve hızlı gerçekleşen eylemlerde, eylemi yöneten bir gerekçe olsa da alt alta dizili birçok gerekçe, davranışın karmaşıklığına düzen sağlamak için devrededir.

İnsanı şiddete götüren gerekçeler oldukça fazladır. Her şiddetin normal insanlarda norm kuralları ve temel hukuki prensipleri vardır. Şiddet, normal insanlarda omurilik seviyesinde refleks prensipleri ile açıklanamaz. Şiddetin bir amacı, en önemlisi de mantıklı gerekçesi vardır ve bu gerçek bilinç seviyesinde, fark edilip yönetilecek açıklıktadır.

Şiddet kanunlarının mantık örgüsü, şiddetin önlenememesinin ya da azaltılamamasının temel sebebidir. Şiddetle başa çıkmak isteyen uygulayıcı bu yüzden haklılık mevkiini terk etmelidir. Şiddetin sağaltımında girişilecek işin de dayanak noktası bu olacaktır. Haklılığın yol açtığı sonuçlar. Başa çıkılması gerekli bela burada saklanmıştır.

Şiddetin başlangıcı ile sonlanışı arasında ilişki olmayabilir. Ancak, nevrotik seviyede tutulabilen şiddetten her zaman olmasa da çok kötü sonuçlar doğmaz. Bir cinayet ya da ağır yaralama beklenmez.

Kadına şiddet diğer şiddetlerden birkaç farkla ayrılmaktadır. Her zaman aynı gerekçe ile üretilen şiddette daha çok açığa çıkar bu durum.

Kadına şiddetin temel mekanizması yönetim altına alma amacından, dürtüsünden beslenir. Bu çoğunlukla kültürel, biraz arkaik ve biraz da cinsiyet formlarından kaynaklıdır.

Yönetim altına alınamayan, bu amaçla konulan kurallara uygun hareket etmeyen kadınlar hedef risk grubudur. Şiddeti uygulayan kişi kendisine karşı bir duruşun varlığından, düzeni bozucu davranışların eşinden nasıl da sirayet ettiğinden şikayetçi olacaktır sürekli. Şiddetin devamlı ve hep aynı kaynaktan beslenmesine neden olan bu gerekçe, şiddeti uygulayan erkek için mantık, ve yüceltme mekanizmaları devreye güçlü bir şekilde sokularak icra edilmektedir.

Kendisine karşı bir duruşun varlığı, insanı her zaman öfkelendirir. Bu yakın çevreden, içerden, aile bireylerinden olursa daha da öfke uyandırıcıdır. Kişinin, kendisine karşı duruş söylemi kadın özelinde değerlendirildiğinde, değişime olan direnci ve değiştirmeye olan azmi arasında ki bağlamlarında çözümlenmesi gereken bir görüş, dirençtir. Tutum belirleyici inançtır.

Değişime olan direnç eşler arası ilk karşılaşılan zor müsabakadır. Şiddetin ve boşanmanın asıl ana kaynağıdır. İnsanın değişime olan tarihi yenilgileri de göz önüne alındığında, eşlerin nasıl kuvvetli bir postür yapı ile karşı karşıya olduklarını bilmediklerini söyleyebiliriz.

Değişime olan direnç, kadına şiddetin ilişki katilidir. Değiştirmeye olan azim de böyledir.

Kadını değiştirmek isteyen erkek, bunu gerçekleştirmek için ilkel metod olan suçlama silahını devreye sokarken, en alt benlikten varlığına karşı duruş ve saygısızlığı da hemen çağıracaktır.

Sizden olan kadınınızı dövmeden önce sakın ne kadar haklı olduğunuzu düşünmeyin. Zira bu sizin suçunuzun provakatörüdür büyük ihtimalle. Böyle yaparak kendinizi ele verirsiniz unutmayın...

İnsan, kazanmak için akılalmaz yöntemler geliştiren varlıktır. Suçluluğunu örtmekte pek mahirdir. Herkesin cennete gireceği, kimsenin gerçek suçlu olmadığı, başkalarının asıl suçlu olduğu, nedenlerin kişiyi temize çıkardığı, aslında acınılması gerekenin kendisi olduğuna inanılan akılların egemen olduğu bir dünya coğrafyasında en çok ta kadınlar ve çocuklar savunmasızdır.

Makale Psikolog Şahin Ayer tarafından Bu ülke için yazılmıştır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 2

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık