Efendinin Köle, Kölenin Efendi İmparatorluğu: İnsan

Psikolog Şahin Ayer Bu ülke için kaleme aldığı makalesinde bu hafta insan kültürünün geçen çağlardan günümüze şekil olarak değişen ama öz olarak kendisini farklı şekillerde gösteren "köleleştirme ve köleleşme" kavramını inceledi. Makale şu şekilde...

Efendinin Köle, Kölenin Efendi İmparatorluğu: İnsan
  • 17 Haziran 2019, Pazartesi 13:36

Saldırganlık içgüdüsü temel içgüdülerdendir. İçgüdü, doğası itibariyle dışavurumsaldır. Anlayacağınız, mutlaka davranışa yansımalıdır. Davranış ile temsil şartı vardır.

İnsanda ki temel içgüdülerin hepsi hayvanlarda da mevcuttur ancak insanın farkı dışavurumda, davranışta ortaya çıkar ve bu durum insan canlısının farkını ortaya koyar. İnsan içgüdülerinin davranışa yansıyan halleri hayvana nispetle örtük ve karmaşıktır.

Kaynağın anlaşılabilirliği zorlaşabilir ve bir gözlemci ya da tecrübe eden kişi bunu anlamakta oldukça güçlük çekebilir. İşte insanın anlaşılması noktasında ki güçlük bu karmaşık doğada saklıdır.

İnsan, ihtiyaçlarını gidermek için başkalarına muhtaçtır. Bu bazen topraktır, bazen hayvandır, bazen de kendi türü olan insandır. Ancak insan, ihtiyaçlarını gidermek için uygun ve uysal, itaat eden başkalarından yardım almayı daha çok tercih eder. Örneğin toprağın uysal olması gerekir. Havanın ve suyun da. Aynı zamanda uygunluk şartı da vardır. İhtiyaçların giderilmesi hali saldırganlık içgüdüsü ile sıkı korelasyon içerisindedir. İhtiyaçlar, uygunluk ve uysallık şartı ile giderilebilir ancak.

İnsan, ihtiyaçlarının giderilmesine engel olan gelişmelerden memnun olmaz. Bu sorunu gidermek için çaba sarfeder. Engelleri ortadan kaldırmak ister. Gene insan ihtiyaçlarını gidermede uygun davranışlar sergileyen türleri sever ve onlarla ilişkilerini geliştirir. Sevgi ve nefretin uyanmasının bağlamı burada dikkat edilirse ihtiyaçların, hedeflerin tatmin bulması ya da bulmaması ile ilişkilidir.

Saldırganlık içgüdüsü, başka ihtimalin kalmaması sonucu bencil arzuların tatmini, paylaşılmak istenmeyen sonuçların gerçekleşmesi, itaat mekanizmasının sağlam, güvenilir temele oturması için köleleştirme yöntemini bulur. Bu çok hızlı bulunan bir yöntemdir. Zira hedef ile saldırganlık içgüdüsü, tatmin olma arzusu tarafından tetiklenmiş iç dinamiklerdir.

İnsan ilk evvel hayvanı kontrol altına alma ile başladı hayatını kolaylaştırma amacına. Hayvanın uysal ve uygun olma şartını gerçekleştirmek için yollar aradı. Bunu da buldu. İnsanın sevgisi itatat edene bağlandı. İtaat edenin sevgisi de ihtiyacının giderilmesinden kaynaklı kendisine hükmedene bağlandı. Bu durum insan ve hayvan için olmak üzere aynı döngüye bağlandı. Bunu zaman ve canlının doğası beraber gerçekleştirdi.

Hayvan sevgisi çok arkaiktir, çok kültüreldir.

Hayvanı eğitmek ve uygun hale getirmek te arkaiktir, kültüreldir.

Her içgüdü yalın haliyle faydalı ve haz kaynaklıdır. Olumsuzluk hallerinin varlığı saldırganlık içgüdüsünün tetikleyici öğeleridir. Acı verici, korkunç sonu fotoğraflaması bakımından olumsuzluk halleri, insanı programlayan felaket senaryolarının editörleridir. En iyi bulunan cevap ise köleleştirme metodudur.

Köleleştirme için belirlenmiş kurallara uyma, kuralları yüceltme, gerekliliğin mantık kuramlarını oluşturma, sosyal davranışları belirleme vesair çizgiler oluşturulur. Köleleştirme zaman içerisinde hayvandan insana doğru seyir izlemiştir. İnsanların, hayvanlar üzerinden edindiği fayda arttıkça bitmiştir. Bitiş noktasından sonra en iyi faydalanma insandan başlayacaktır. Hayvanın yetersiz kalması durumudur bitiş noktasının sonu.

İnsan köleleştirdiğini sever. Köleleştireceğini de sever. Bu özellik evrilerek oluşmuştur. Zira önceleri, nefret ve öfke ile başlamıştır köleleştirme amacı. Hayvanı köleleştirme de, insanı köleleştirme de aynı serüvenle evrilerek öfkeden sevgiye dönüşmüştür.

En uzun süreli ve maksimum fayda köleleştirme sonucu elde edilmiştir. Kölelerine muhtaç olan ile efendiye muhtaç olanların kurduğu bu dünya insan kaynaklı buluştur.

Şimdilerde parçalar halinde her insanın deneyimlediği bu gerçek, sevgi maskesi, mantık örgüleri, gereklilik savları ile epey örtük bir şekilde varlığını devam ettirmektedir. Başlangıç safhasında isyan edilen her nokta düzenlenip uygun hale getirilmiş olsa da aslını koruyarak devam etmektedir.

Siz hem kölesiniz hem de efendi.

Bakalım bulabilecek misiniz nerede ne olduğunuzu.

Makale Psikolog Şahin Ayer tarafından Bu ülke için kaleme alınmıştır.

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık