Babama Benzememek için Katil Oldum

Babama Benzememek için Katil Oldum

Ergen doğası, nev-i şahsına münhasır olmak için her şeyi deneyebilir. Özgürlük arayışının başlangıcı olan bu evre, uzun yıllar tutsak yaşayan benliğin özel bir doğuşuna sahne olmaktadır bir bakıma.

Bu evrede, insan ilk olarak yakın çevresinden farklı olmak isteyecektir. Çevrenin ve ailenin düşünce kalıplarından, davranışlarından farklılıkla ayrılacaktır. Engellemelerle karşılaşınca da isyan tepkilerle karşı koyacaktır.

Özgürlük arayışı ile kendi habitatını bulma serüveni olan bu yaklaşımlar, her yurdundan ayrı kalmışların çabalarıdır aslında.

Sizleri, kim başka yerlere koyarsa isyan edersiniz mesela. Dayatmalar ne kadar sinir bozucu ve saygısızdır bilirsiniz. Hapishanenizden kurtuluş mücadeleniz çok benzer bir çok tutsağın özgürlük çabalarına.
Her yeni filiz, bir çok sancının ve bir patlama acısının sonunda çıkar tohumundan dışarı.

Ergenin özgürlük çabası ve bununla ilgili davranışları, arayış ve sancılardır aslında. İnsan benliği, egosu ergenlik döneminde tohumundan çıkmaya çalışan filizdir. Bu kaçınılmaz, önlenemez bir doğuştur. Anne rahminde zamanı gelen canlının dünyaya çıkması gibi. Yumurtadan çıkan bir canlı gibi.

Her ego bir başka ego için tehlikeler barındırır. Bunu bilen yetişkin doğası, ergeni baskılar. Ergeni baskılama nedeni, kendi egosu için tehlikeler barındıran gelecek ego için henüz önlemlerini almamış olmasıdır.

Çevresine ve ailesine benzemek istemeyen ergen kendi deneyimleri ile yoluna devam etmek ister. Tehlike ve bela, korku ve cesaret, saldırı ve savunma, inanma ve inkar, bağlanma ve ret yüzleşmek zorunda olduğu, egosu için riskler taşıyan dış faktörlü tehlikelerdir. Yaşadığı tecrübeler, ergenin ego oluşum ve gelişim seyrini, ego güvenliğini ve güvenini belirleyecektir.

Çevresine ve ailesine benzemek istemeyen ergen için kendinden kaynaklı bir kılavuz yoktur maalesef, ona iyilik yapmak isteyen çevresinden, ailesinden birileri sürpriz bir kahraman olarak çıkmazsa. Bu durum ise yüksek bir anlayış ve merhamet gerektirir. Özgürlüğüne tutku ile bağlı olanlara takınılan, biz olamadık sen de olamazsın kaynağına bağlı tutumlar nedeniyle bu tip yardımlar ancak büyük bir sürpriz olabilir ergen tecrübesinde.

Her yeni doğan ego bağımsız olmak ister. Egonun doğum zamanı, insanın 13’lü yaşlarına tekabül eder. Ego, insanın kendisi için de çok tehlikeli özgül vasıflar taşımaktadır. Çünkü ileride ego, abisi olan haz kaynağına hükümranlık yapabilir mesela. Ona, dur onu yapma bunu yap diyebilir.

Çevresine ve ailesine benzemek istemeyen ergen bedel ödemek zorundadır. Zira ailenin ve çevrenin, atalarından gelen sorumlulukları ve görevleri vardır ve herkes için geçerli olmak üzere düşülen roller vardır. Belki de İbrahim tipi bu yüzden en ağır bedel olan tek başına, her türlü kaybı – acıyı göze alarak yurdunu terketmiştir.

Çevresine ve ailesine benzemek istemeyen ergen için kendini beğenmiş yakıştırmaları gerçeği kavramaz. Onu kendini beğenmiş kılan şey olsa olsa karşı koyuşu bir savunma hattı olarak algılaması ve onu kibirle sağlam hale getirmesi olabilir. Tüm cılız savunma biçimleri bu yönteme başvurur zaten ne yapsın.

Maktulü neden öldürdün
Sanırım Babama benzememek için
Şahin Ayer

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık