DAEŞ’in ardından onarılmayan Marawi’de askeri üs kurulması bölgedeki öfkeyi artırıyor

Filipinler’in güneyindeki Marawi kentinde DAEŞ operasyonları sebebiyle 100.000’den fazla kişi yerinden edildi. Bölge halkı yeniden yapılandırmayı beklerken Başkan Duterte bu yıl yeni bir askeri üssün tamamlanacağını açıkladı.

DAEŞ’in ardından onarılmayan Marawi’de askeri üs kurulması bölgedeki öfkeyi artırıyor

Başkan Rodrigo Duterte’nin, ülkenin ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı Özerk bölgesindeki şehrin kalbinde yeni bir askeri üs inşa etme kararı yerlerinden edilen bölge halkı arasında endişeye yol açtı.

DAEŞ'ten esinlenen Maute ve Abu Sayyaf grubunun 2017 yılındaki saldırısının ardından yerinden edilen halk şehrin yeniden inşasındaki tekrarlanan gecikmelerden dolayı kızgınlar.

Marawi Sultanı ve toplum lideri Abdul Hamidullah Atar, kentin en kötü şekilde tahrip edilen bölgesi olan Kapantaran bölgesinde inşa edilen ordu üssünün, halkı arasında daha fazla öfkeye neden olacağı ve “aşırılığın çoğalmasına” neden olacağı konusunda uyardı.

Atar, TRT World ile yaptığı özel bir röportajda, “Moro halkının (Meranaws) psikolojisini, militan gruplara karşı kazanmak için askeri bir kamp kurmak istiyorlarsa, bunun olmayacağına inanıyorum.” dedi. Meranaws veya “gölün insanları”, Marawi’nin Lanao Gölü kıyılarında yaşayan egemen Müslüman kabileyi ifade eder.

Ayrıca Atar, “Daha fazla askeri tesisin kurulması değil, şiddetin olmayacağının garantisi istiyoruz ”dedi. Militarizasyonun ölümcül kuşatmayı gerçekleştiren teröristlerle bağları olanları kurban yerine şüpheli olarak görülecekleri Müslüman sakinler arasındaki görüşü güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

Başkanlık ofisi, yeni kampın amacının “Silahlı savaşçıların bölgeye yeniden girmesi için önleyici bir önlem olduğunu ve korunmanın ve stratejik bir temel oluşturmaya yardımcı olacağını” ayrıca “Bölgeyi her türlü güvenlik tehdidinden korumak” olduğunu söyledi.

Şimdi harap halde olan şehir merkezine bakan bir tepenin üzerinde bulunan yeni üs, eski belediye binasının bulunduğu yerden yükselecek ve 7.8 milyon ABD doları tutarında bir bütçesiyle tamamlanacak.

Yeni üs kentin ikinci üssü olacak ve şu anda birçoğu kuşatmada savaşmış en az 1.500 asker barındıran eski kamp Ranao'ya üç kilometre uzaklıktadır.

DAEŞ’e karşı savaş

23 Mayıs 2017'de, DAEŞ'e bağlı olan bir silahlı bir grup Maravi'nin kontrolünü ele geçirdi.

Kuşatma beş ay sürdü. Filipinli askerlerin II. Dünya Savaşı'ndan bu yana savaştıkları en uzun savaş, en az 1.000 asker ve sivil öldü. 200.000'den fazla Müslüman yerinden edildi. Yerel halk, savaşta sıkışıp kalmış siviller arasındaki ölüm oranının çok daha yüksek olduğunu söylüyor. 

Saldırı, Duterte'nin Mindanao'da bütün güney adasında sıkıyönetim ilan etmesine neden oldu. Sıkıyönetim hala 2019'un sonuna kadar yürürlüktedir.

Duterte'nin silahlı savaşçılara karşı zafer kazandığını açıklamasından yaklaşık 20 ay geçti. Buna rağmen bölge halkı savaşın etkilerini taşımaya devam ediyor. 100 binden fazla kişi tahliye merkezlerinde ve diğer sığınaklarda kalıyor. Bombalanmış evlerine ne zaman geri dönebileceklerini ve yeniden inşa edecekleri konusunda hiçbir güvenceye sahip değiller. 

Atar “İnsanlar hala varoşlarda yaşıyor ve geçen her gün Marawi halkının insan haklarının ihlaliyle eşdeğerdir” dedi. Sesi öfkeyle çatlayarak “Burada günlerden değil yıllardan söz ediyoruz.” şeklinde duygularını ifade etti. 

Moro Konsensus Grubu ve Tindeg Ranao gibi Marawi merkezli diğer organizasyonlar da Duterte’in binlerce kişinin hala evsizken yeni orduyu merkezi kurma planını kınadı. 

Duterte’nin 10 hektarlık projesinin sivillerin ev ve işyerlerini ikinci kez elinden aldığından şikayet ediyorlardı.

Duterte'nin Eleştirisi

Başkan ne olursa olsun “beladan kaçınmak için para ödeyeceğiz” diyerek eleştirileri kabul etmedi. Ayrıca, üssün bulunduğu yerin 1953'te hükümet tarafından ilan edilen askeri bölgenin bir parçası olduğu konusunda ısrar etti.

Duterte, “Uyuşturucu ticareti dahil olmak üzere birçoğunun paraları var” diyerek Nisan ayında tahrip edilmiş binalar için harcama yapmaması gerektiğini söylediğinde bölge halkını daha da kızdırdı. Ayrıca kuşatmanın “Orada yaptıklarından dolayı gerçekleşmesi gerekiyordu” dedi.

Atar, hükümet yetkililerinin ve ordunun bölge halkına karşı zihniyetinin bu şekilde olması durumunda, ilişkinin “gerilmeye devam edeceğini” söyledi. 

Ayrıca, bölge halkının büyük ölçüde şehirlerinin nasıl yeniden yapılandırılacağı konusunda karar verme sürecinin dışında bırakıldığını söyledi. Rehabilitasyondaki uzun gecikmeler, bu yanlış hesaplamanın kanıtıdır. Ancak çoğu kişi sıkı yönetim nedeniyle konuşamayacak kadar korkuyor.

Kentin dışındaki bir tahliye kampında, işsiz bir ev kadını olan Jaslia gibi mülteciler, TRT WORLD’e Duterte’in Marawi’deki yerlilere “ihanet ettiğini” ve birçok sivil evlerinde mahsur kaldığını söyledi.

Jaslia “Büyükannesi aracılığıyla Marawi’nin bir parçası olduğunu iddia ediyor. Bize ne yaptığına bakın” dedi. Sesi, kocası ve altı çocuğuyla paylaştığı yırtık çadırını su basmakla tehdit eden sürekli yağmur nedeniyle boğuldu.

Çatışmaların başlamasından sonraki ilk 10 ay boyunca, Jaslia ve ailesi komşu Iligan kentinde kalabalık bir tahliye merkezinde kaldılar. Ardından, 2018 Nisan'ında, geçici bir konut tesisine taşınma sözü verilerek hükümet tarafından inşa edilen bir 'çadır kente' transfer edildiler.

O zamandan beri ailesi devletten ve bağışçılardan alınan yiyecek paketlerinden 1.400 dolar nakit yardım aldı. Bununla birlikte, taşınma olasılığı, eski evlerini ne zaman yeniden inşa edebilecekleri hakkında hiçbir fikir vermeden bekleme duruyor. 

Bölgesinde 175 çadırda yaşayan 200'den fazla aile var, bu da bazı ailelerin dokuz metrekarelik bir çadırı paylaşmaları gerektiği anlamına geliyor. Jaslia yırtık çadırın önünde otururken “Bu çadır gerçekten altı aya kadar acil durum barınağı anlamına geliyor. Ancak şu ana kadar hala buradayız” diyor.

Jaslia “Yaz mevsiminde, dayanılmaz derecede sıcak ve nemli olur. Biz de dışarıda kalırız, yoksa sıcaktan boğuluruz. Şimdi muson mevsimi olduğu için, su her tarafa sızıyor, o yüzden biraz yama yapıyoruz. Ayrıca şiddetli yağmur sırasında zemine su basıyor ve çamurlu oluyor. Ama nereye gideceğiz?” diyor. 

Filipin maliye bakanlığı, hükümetin rehabilitasyonu tamamlamak için en az 1.39 milyar ABD dolarına ihtiyacı olduğunu tahmin ediyor.

Rehabilitasyon ajansı Görev Gücü Bangon Marawi Saha Müdürü Felix Castro, daha fazla sabır edilmesini isterken halkın geri dönüşünün yakında gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Castro “Biz zaten halk ile konuşuyoruz. Tüzel mal sahiplerinin geri dönmesini sağlamak için evlerini yeniden inşa etmeden veya evlerini tamir etmeden önce izin alma sürecini düzeltmeye çalışıyoruz” dedi.

Castro, TRT World’e 15 bin hanenin 1.400 dolarlık nakit yardımını aldığını ve bu ay biraz daha fazlasının verileceğini söyledi.

Ayrıca Castro “Bu tüm yerinden edilenlerin Kasım ayına kadar yeniden yerleştirilinceye kadar devam edecek” dedi. Yerel olarak “Ground Zero” olarak bilinen 250 hektarlık çatışmaların yoğun yaşandığı bölgeye atıfta bulundu.

Sivillerin dönüşünü de karmaşık hale getiren, sakinlerin hayatlarını tehlikeye atan patlamamış mühimmatlar bölgede bulunuyor. Rehabilitasyon ajansı tarafından mühimmatı temizlemek için 30 Ağustos tarihi belirledi.

Atar, 30 caminin yıkıldığı, 44 okulun hasar aldığı ve 10.000 binanın yerle bir olduğu bölgede “Marawi'de Başkanın tahrip ettiği sosyal yapıyı” yeniden inşa etmenin yıllar alacağını söyledi.

Ayrıca Atar, kuşatma sırasında kaybedilen yaşam ve mülkler için tazminat talep ederken, Marawi'deki yıkımdan Duterte’nin “sorumlu” olması gerektiğini söyledi.

Atar, “Marawi'yi yüz yıl kurduk ve iki yıl içinde yeniden yapamazlar” dedi.

Duterte taleplerini yerine getirmediği takdirde şiddetin bir kez daha patlayabileceği konusunda uyardı.

Son olarak ise Atar “İnsanlar hükümetle savaşacak. Bu bir problem olacak.” dedi.

TrtWorld'de Ted Regencia tarafından kaleme alınan yazı buülke için tercüme edilmiştir. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık